لطفاً منتظر بمانید

درباره شهرستان سین

تاریخچه شهرسین

«سین» روستایی است بسیار قدیمی که در حال حاضر در تقسیمات کشوری به عنوان شهر سین آمده و، قدمتی حدود هشت هزار ساله دارد ودر بیست کیلومتری اصفهان، ودر منطقه «برخوار»‌قرار گرفته ودر کل منطقه برخوار در زمان سابق از پر جمعیت ترین و کهن ترین آبادیها بوده است. جمعیت سین، فعلا حدود شش هزار نفر و شغل بیشتر مردم آن به ترتیب کشاورزی ، دامداری وقنادی ... است.
سین نام دهی بزرگ و آبادان و مشهوراست در دهستان برخوار از شهرستان اصفهان . در سال ۱۳۴۵ جمعیت آنرا ۲۰۹۲ نفر بر آورد کرده اند این ده قنات معتبر و بزرگی داشت علاوه بر ان سین برخوار از مکان های انگشت شماری است که نشانه هائی آشکار از تمدن و حضارت کهن محلی،بومی و کیفیت معیشت در آن هنوز باقی مانده است . گوشه و کنار دیوارهای گلی و خشتی و ساختمان های خانه ها با همان اسلوب های کهن جلب توجه می کند و روزگار کهن آبادانی را برای نگرنده خبیر آشکار می سازد .از دوره اسلامی در سین یک مسجد بسیار زیبا ودلپسند با مناره های با شکوه باقی مانده است .ایوان مقصوره و منا ره های آن نیز بسیار جلب توجه کننده است و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند .
واژه شناسی: سین در اوستائی نام مرغ مبارک و میمونی است که در ادبیات فارسی نیز به صورت سیمرغ با همان شکوه پیدا شده است ، در پهلوی سیمرغ به صورت ( سَینَی مورو ) و در اوستائی ( مُرو سَینَی ) و همان است که بعد ها به صورت ( هما ) در ادبیات فارسی وارد شده و مبارک و میمون شمرده است و گفته اند که صاحب سایه ای است که بر سر هر کسی بیفتد به پادشاهی می رسد . نام ( سیمرغ ) همان (سین ) در اوستائی نیز مبارک و میمون است .
علماء :سین علاوه برداشتن اثار باستانی از نظر علمی نیزدارای چهره های علمی بوده است،با مراجعه به کتب رجال و تاریخ نام ان ها به چشم می خورد .
ازجمله علمای مشهور سینی که در کتب رجال و تاریخ به آنها اشاره شده عبارتند از:
۱. ابومنصور محمدبن زکریا بن حسین انصاری سینی
۲. ابومنصور بن احمد بن علی بن شکرویه سینی اصفهانی که قاضی روستای سین بوده،چون سین در آن زمان در منطقه مرکزیت داشته و مسیر مردم از اصفهان و تمام شهرها و روستاهای اطراف به سمت کاشان ،قم وتهران بوده .
۳. احمد بن احمد بن علی سینی در این روستا، مسجد و مناره‌ای از دوره سلجوقیان وجوددارد به نام «مسجد امام حسن مجتبی(ع)» که در سال ۵۲۶ ه‍ق ، ساخته شده و نقل می‌کنند که امام حسن مجتبی(ع) از این محل عبور نموده است و بعید نیست که این جریان در زمان خلیفه دوم، اتفاق افتاده باشد.
همچنین در این روستا، کاروانسرایی قدیمی، از دوره «صفویه» وجود داشته که متأسفانه با بی‌توجهی مردم و مسئولان از بین رفته و هم‌اکنون، دو دبستان در زمین ان بنا شده است. در حمله مغول‌ها به ایران(در سال ۶۲۵ ه ق) سپاهیان ایران در این روستا، در نزدیکی مناره سین، با مغول‌ها درگیر شدند و آنها را شکست داده و تا کاشان، عقب راندند. قریه سین : از روستاهای بخش برخوار است که درشش کیلو متری شمال گز واقع شده است و در زمان سابق در منطقه برخوار آن روزمرکزیت داشته و تمام مسیرها از اصفهان و شهرستانها و روستاهای اطراف ... به سمت نطنز ، کاشان ، قم ، تهران و ... از سین عبور می کرده و بالعکس واز این جهت کاروانسرائی بسیار بزرگی داشت که نگارنده در کودکی آنرا دیده بودم و از کنار آن قنات روستای کربکند عبور می کرد که از داخل کاروانسرا یک راه به این قنات داشت برای برداشتن آب برای کسانی که در کاروانسرا بودند و یک راه از بیرون به قنات داشت برای کسانی که عبور می کرده اند ( که در عرف آنروز به آن ویراب می گفتند ) سین برخوار خود دارای قناتی بسیار مهم بود که از همه قنات های منطقه مهم تر بود و حدود هفتاد انج آب داشت که تمام صحراهای سین را ازپشت صحرای گز برخوار تا پشت صحراهای دستگرد و کربکند و آدر مناباد و شاپورآباد و تا پشت زمین های گرگاب را آبیاری می نمود و طولش از همه قنات ها بیشتر بود {شغل مردم سین} شغل مردم سین برخوار به ترتیب ۱-کشاورزی از قبیل کشت گندم ، جو ، ذرت، گل آفتاب ، چقندر ، یونجه و مخصوصا خربزه که بسیار معروف است ۲- دامداری گاو ، گوسفند و مرغداری که بسیاری ازشیر و ماست و گوشت منطقه و اطراف از آنجا تامین می شود ۳- قنادی که اکثر شیرینی ها در این محل تولید و به منطقه و شهرهای دور دست هم صادر می شودو شغل های دیگرو مردم آن بسیار اهل کار و زحمت هستند و بسیار مردم این محل مهمان نواز هستند که مهمان نوازی آنها معروف است

تماس با ما